Meyve Sularından Yulaf Ezmesine: Sağlıklı Olduğu Düşünülen Ancak Oldukça Zararlı Olan Besinler

TikTok’ta @drmidge kullanıcı adına sahip bir doktor birçok kişinin sağlıklı olduğuna inandığı ancak öyle olmayan beş yiyecekten bahsettiği bir video paylaştı. Detaylar ?

Kaynak: https://nypost.com/2023/11/25/lifesty…

Birçoğumuz artık zamanımızın çoğunu TikTok’ta geçirmeye başladık.

Zamanın nasıl geçtiğinin anlaşılmadığı uygulamada birbirinden garip içerikler olduğu kadar bilgilendirici olanlar da mevcut.

Özellikle son zamanlarda doktorların da TikTok’a girmesiyle bahsi geçen bilgilendirici videolar arttı.

Geçtiğimiz günlerde 88 bin takipçiye sahip Kaliforniyalı Doktor Mijin Brown, birçok kişinin sağlıklı olduğuna inandığı ancak öyle olmayan yiyeceklerden bahsettiği bir video paylaştı.

TikTok’ta 1 milyondan fazla izlenen videoda Dr. Mijin Brown, insülin direnci açısından sağlıksız sayılan yiyecekleri sıraladı.

Listenin başında meyve suları gelmekte. Doktorun videoda anlattığına göre bazı meyve sularında kutu içeceklere eşdeğer şeker olduğunu söylemekte.

Şekersiz olanlarında bile yaklaşık altı çay kaşığı şeker bulunabilmekteymiş!

Meyve sularından sonra ise meyveler gelmekte. Doktor Mijin Brown’un söylediğine göre “Bugünkü meyveler, hatta sebzeler bile, uzun zaman önce doğada oldukları gibi değiller.”

‘Günümüzde meyveler daha büyük, daha tatlı ve daha az lifli. Bunların hepsi de kan şekeri seviyelerimizi etkiliyor.’

“Hatta bazı meyveler diğerlerinden daha kötüdür. Mango, ananas, muz ve üzümde şeker oranı çok yüksektir hatta bunlar tatlı olarak değerlendirilmelidir.”

Bir sonraki madde birçok kişiyi şaşırtabilir: Yulaf sütü!

‘Bir fincan yulaf sütünde 15 gram karbonhidrat vardır. Şeker eklenmiş olanlardan bahsetmiyorum bile. Ayrıca marketlerden alınan markaların çoğunda koruyucular, kıvam arttırıcılar ve emülgatörler bulunmakta. Bunların hiçbiri bağırsak sağlığımız veya genel sağlığımız için iyi değildir.’

Dördüncü sırada birçok kişiye sağlıklı bir seçenek olarak önerilen yulaf ezmesi yer almakta.

‘İyi bir lif kaynağı olarak tavsiye edilen bir fincan yulaf ezmesinde yaklaşık 8 gram lif bulunurken 62 gram da karbonhidrat bulunmaktadır. Bana kalırsa eğer gerçekten yulaf ezmesi istiyorsanız, şeker ve aroma eklenmiş hazır yulaf ezmelerinden uzak durun.’

Listede son olarak Kore mutfağının vazgeçilmezi pirinç keki bulunmakta.

‘İki pirinç keki sadece 70 kalori. 14 gram karbonhidrat içeriyor ve neredeyse hiç lif içermiyor. Pirinç kekini yemenin bir başka yolu daha fazla yağ veya protein ve biraz daha lif eklemek için avokado veya fındık ezmesi gibi bir şeyler eklemek olabilir. Bu glisemik etkiyi azaltacaktır.’

Doktor Mijin Brown, bahsi geçen videoyu paylaştıktan sonra “Su içmek güvenli mi?” gibi binlerce yorum aldıktan sonra “Ölçülü olduğu sürece her şeyi yiyebilirsiniz.” açıklamasında bulundu.

‘Bu videoyu sadece belirli gıdaların metabolik gücü konusunda farkındalık yaratmayı umarak paylaşmıştım.’ diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Videonun tamamını izlemek isterseniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x