‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Haberi Var, Körfez Ülkelerinden Para Getireceğiz’ Yalanıyla 105 Milyon TL’lik Vurgun Yaptılar

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve İbrahim Kalın’ın bilgisi var. Körfez ülkelerinden para getireceğiz” diyerek çok sayıda kişiye hesap açtırıp, para yatırmalarını sağlayan şebekenin yargılandığı davada bilirkişi elde edilen haksız kazancı hesapladı.

Halen İstanbul Anadolu 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden 36 kişinin yargılanıp, 58 kişinin de müşteki sıfatıyla katıldığı bir davada geçtiğimiz günlerde sunulan bilirkişi raporu vurgunun boyutlarını ortaya çıkardı.

Patronlar Dünyası’ndan Ali Kemal Erdem‘in haberine göre her şey 24 Kasım 2017 tarihinde Ali B. tarafından CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) gönderilen bir ihbarla başladı.

İHBARDAKİ AYRINTI

Ali B., ihbarında şöyle diyordu:

CİMER DEVREYE GİRDİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu başvuru üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2018 yılında başlatılan soruşturma kapsamında Durmuş Ali Y., Murat Ö., Lütfi Ş. ve Haldun Ömer S. yakalandı.

Yapılan soruşturma sonunda Ali B.’nin de Kale Avrupa Konutları İş Merkezi’nde esnaf olduğu tespit edildi.
Ali B., Durmuş Ali Y.’nin sürekli olarak iş merkezine gelip giderek telefon görüşmesi yapması ve yanına gelen kişilerle konuşmasından şüphelendi.

Sık sık Durmuş Ali Y. ile konuştuğunu gördüğü iş merkezindeki komşusu emlakçı Sinan K.’ya bu kişinin ne iş yaptığını sordu.

“SİSTEM” ADINI VERDİKLERİ İŞLEYİŞ KURDULAR

İddianamede bundan sonra yaşanan gelişmeler şöyle anlatıldı…
Sinan K., komşusu Ali Birinci’den gelen soru üzerine tanık olduğu ve Durmuş Yılmaz Y’den aldığı bilgilere dayanarak işleyişi anlattı.

Sinan K., Körfez ülkelerinin zengin vatandaşlarının offshore hesaplarındaki paralarının düşük vergi uygulaması nedeniyle Türkiye’ye getirildiğini, bu işlemlerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İbrahim Kalın’ın (dönemin Cumhurbaşkanı sözcüsü, günümüzde MİT Müsteşarı) bilgisi olduğunu, bu paraların iş adamları üzerinden piyasaya sürülmek istendiğini öğrendiğini iddia etti.

Sinan K., yapılan bu işlemlerin “Sistem” olarak adlandırıldığını, sisteme giriş için isim, soy isim, TC kimlik nosu, iş sahibi, projesi olan herhangi bir örgüte üye olmayan kişilerin seçildiğini, onay gelmesi durumunda Durmuş Ali Y’.nin seçilen kişileri Cabir isimli şahıs ile görüştürdüğünü belirtti.

Sinan K., iddianameye göre sözlerinin devamında komşusu Ali B.’ye Cabir’in seçilen kişileri internet ve telefon bankacılığına kapalı vadesiz hesap açmaları ve en az 1.000.000-TL ve katları tutarında para yatırmaları için yönlendirdiğini anlattı.

YATIRILAN PARALARI RIZA OLMADAN ÇEKEBİLDİLER

Sinan K., kendisinin de bilgilerini verdiğini ancak bir aşamada şüphelenerek vazgeçtiğini öne sürerken, işleyişin devamına dair verdiği bilgiler iddianamede şöyle yer aldı:

İKİ YIL BOYUNCA DOLANDIRDILAR

Yukarıda özetle anlatılan ve adına “Sistem” denilen işleyişe 2016 ile 2018 yılları arasında çok sayıda kişiyi katan ve açtırdıkları hesaplara yatırdıkları paraları üzerine geçirdikleri iddia edilen şebekeye 10 ve 14 Mayıs 2019 tarihlerinde operasyon düzenlendi.

36 ŞÜPHELİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI VERİLDİ

Suç islemek amacıyla örgüt kurma, suç işlemek amacıyla kurulmuş olan örgüte üye olma, özel belgede sahtecilik, bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçlarından yargılanmaya başladılar.
Açılan davaya 58 kişi de müşteki sıfatıyla katıldı.

58 MÜŞTEKİNİN ZARARI 105 MİLYON

Geçen süreçte davada tutuklu sanık neredeyse kalmasa bile geçtiğimiz 9 Ekim 2023 günü mahkemeye sunulan ve biri bankacılık, biri hesap bilirkişisi, üçüncüsü nitelikli hesaplar uzmanı olmak üç bilirkişinin hazırladığı raporda müştekilerin isim isim kaybettikleri para miktarı hesaplanarak işlendi.
Yine parayı üzerlerine geçirdikleri belirlenen sanıkların da isim isim ne kadar para aldıkları hesaplandı.
Önce müştekilerden bahsetmek gerekirse bankaların teftiş kurulu raporları ve incelenen belgelere göre 58 müştekin toplam zararının 105 milyon Türk lirası olduğunun hesaplandığı belirtildi.
Raporda her bir müştekinin ne kadar zarara uğradığı isimleri verilerek yazıldı.

ALTI SANIĞIN NE KADAR HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETTİĞİ YAZILDI

Aynı raporda “Sanıkların sağladığı haksız kazanç tutarları aşağıdaki şekilde hesaplanmıştır” başlığı altında “Sanıkların sağladığı toplam haksız kazanç tutarı 107 milyon 685 bin 232 lira olarak hesaplanmıştır” denildi.

Bilirkişi raporunun ardından önümüzdeki günlerde görülecek duruşmada tarafların bilirkişi raporuna dair görüşlerini alınacağı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x