Çin’den ABD yaptırımlarına karşı büyük hamle!

Çin’in teknolojik özerklik çabalarında dönüm noktası olan bir gelişme olarak, Hefei merkezli yarı iletken girişimi Changxin Xinqiao Memory Technologies’in son finansman turunda 5,4 milyar ABD doları topladığı haberini aldık. Bu fonlar, Çin Entegre Devre Sanayi Yatırım Fonu Faz II dahil olmak üzere hükümet destekli yatırımcılardan sağlandı, bu da Pekin’in yarı iletken endüstrisinde atılım yapma ve ABD yaptırımlarına karşı koyma taahhüdünün altını çizdi.

2021’de kurulan Changxin Xinqiao, genel müdür dahil Çin’in önde gelen DRAM çip üreticisi Changxin Memory Technologies ile ana hissedarları paylaşıyor. Yapılan bu yatırım, Beijing’in ülkenin yarı iletken sektörünü güçlendirmeye ve Micron Technology ile Samsung Electronics gibi küresel devlerle rekabet etmeye yönelik kararlılığını gösteriyor. Changxin Memory Technologies, şirketi 14,5 milyar ABD dolarından fazla bir değere sahip olabilecek bir halka arz için planlar yapmaya hazırlanıyor.

Çin’den ABD yaptırımlarına karşı büyük hamle!

Bu stratejik yatırım, ABD’nin ileri düzey çip teknolojilerine erişimi kısıtlama çabalarının ortasında ivme kazanan Çin’in yarı iletken endüstrisine olan geniş çaplı odaklanmasına uygun düşüyor. Daha önce Huawei Technologies gibi şirketler, Ağustos ayında Çin’in önde gelen çip üreticisi Semiconductor Manufacturing International tarafından üretilen silikon içeren bir 5G telefon piyasaya sürerek başarı göstermişti.

Çin’in yarı iletken finansman girişimlerinin öncüsü, Big Fund olarak da bilinen China Integrated Circuit Industry Investment Fund’dur. 2014 yılında kurulan Big Fund, toplam 45 milyar ABD doları büyüklüğünde kaynak çekti ve aralarında ABD tarafından kara listeye alınan Yangtze Memory Technologies gibi birçok şirkete destek verdi. Yolsuzluk soruşturması nedeniyle zorluklar yaşasa da Big Fund, 2023 yılında finansman faaliyetlerini artırarak, Changxin Xinqiao Memory Technologies’e sağlanan önemli desteği de içeren çok sayıda yatırım yaptı.

Son fonlama, Çin’in yarı iletken mükemmelliğine ulaşma, yerli yeniliği teşvik etme ve teknolojik bağımsızlık arayışında yabancı teknolojilere olan bağımlılığı azaltma konusundaki kararlılığını vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x