Son Dakika: Kılıçdaroğlu, Ankara adayını açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında CHP 100. Yıl Hatıra Ormanı açılışına katıldı.

Yaptığı konuşmada yerel seçimlere ilişkin mesajlar veren Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi için adaylarının mevcut başkan Mansur Yavaş olduğunu söyledi.

“BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMIZDIR” 

Kılıçdaroğlu, “Mansur Bey bizim belediye başkanımızdır ve belediye başkan adayımızdır” ifadeleri kullandı.

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkanlığıyla ilgili olarak Başkentlilerin yüzde 68’inin memnuniyet bildirdiğini vurgulayarak, “Ben iddialıyım. Dört buçuk yıldır çalışıyorum. Ankara halkı bu konuda bize onay veriyorsa devam ederiz. Adaylığım açıklanır herhalde bugün yarın, bekliyorum” demişti.

“TSK GÖZ BEBEĞİMİZDİR”

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu‘nun Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilgili sözlerine de değinen Kılıçdaroğlu, ”Konuyla ilgili açıklamayı parti sözcümüz yaptı. TSK bizim göz bebeğimizdir” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Sezgin Tanrıkulu’nun TSK ile ilgili sözlerinin kabul edilemeyeceğini ve konunun parti organlarında görüşüleceğini belirtmişti.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında katıldığı bir televizyon programındaki ifadeleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçlarından soruşturma açılmıştı.

EOKA ELEŞTİRİLERİNE YANIT

CHP’nin 100. kuruluş yıldönümü dolayısıyla hazırlanan ve partinin sosyal medya hesabından yayınlanan videoda yer alan bir görüntü siyasette tartışma başlatmıştı.

“TÜRK BAYRAĞININ NASIL ÇIKTIĞI GÖRÜLÜYOR”

Kılıçdaroğlu, bu konuyla ilgili eleştirilere şu sözlerle yanıt verdi:

”Bu konuda genel başkan yardımcımız bir açıklama yaptı. Orada söz konusu olan Kıbrıs çıkarmasında EOKA’cıların nasıl gömüldüğünü anlatan bir kare. Çünkü önce onlar gösteriliyor ardından nasıl gömüldükleri. Ardından da Türk bayrağının nasıl çıktığı görülüyor. Bunu alıp da bir fotoğrafı alıp da CHP’ye saldırmak kadar akıldışı bir şey olamaz. Ecevit’in Kıbrıs çıkarmasında nasıl mücadele verdiği EOKA’cıları nasıl gömdüğünü onlar unuttu, biz unutmadık. CHP Türkiye demektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x