Son 3 ayda 216 kişi deniz, göl ve su kaynaklarında boğuldu

Bu yıl hava sıcaklığının rekor seviyeleri gördüğü Türkiye’de 3 ayda deniz, göl, gölet ve sulama kanallarına giren ya da kazalar nedeniyle su kaynaklarına düşen 216 kişi boğuldu.

Havanın ısınması ve yüzme sezonunun başlamasıyla vatandaşlar, deniz, göl, gölet, baraj, akarsu ve sulama kanallarında serinlemeye çalıştı.

Bu dönemlerde güvenlik güçleri ve ilgili kurumlar, hem suda hem de karada denetimler yaparak vatandaşları bilgilendirdi, uyarılarda bulundu.

Alınan önlemlere rağmen, su kaynaklarına yakın yerleşim yerlerinde boğulma vakaları yaşandı.

Ülke genelinde 1 Haziran-31 Ağustos döneminde 216 kişi boğuldu, yüzlerce kişi boğulmak üzereyken kurtarıldı.

Haziran’da 47, temmuzda 76 ve ağustosta 93 kişinin suda hayatını kaybettiği Türkiye’de, en çok ölüm 12 kişi ile 13 Ağustos’ta gerçekleşti.

Bartın’da zıpkınla balık avlamak için denize giren, Sakarya’da nehre düşen, Konya’da Beyşehir Gölü’nde batan teknede bulunan 3 kişi, serinlemek için Tunceli’de Pülümür Çayı’na, Şanlıurfa’da sulama kanalına, Trabzon, Zonguldak, Sinop, Samsun, Antalya ve Hatay’da denize giren 8 kişi ile Elazığ’da serinlemek için çayda yüzen kişi 13 Ağustos’ta yaşamını yitirdi.

En fazla boğulma vakası ağustosta

Hava sıcaklığının en çok hissedildiği ağustosta 93 kişi serinlemek için girdikleri deniz, göl, gölet gibi su kaynaklarında boğuldu.

Ülke genelinde ağustos ayında 81 kişi, temmuzda 69 kişi, haziran ayında ise 47 kişi hayatını kaybetti.

1 Temmuz’da 8 kişi, 16, 24 Temmuz’da 5’er kişi, 2, 8, 9, 14, 15, 23, 29, 30 Temmuz’da 4’er kişi, 17, 28 Temmuz’da 3’er kişi, 3, 10, 20, 22, 25, 26 ve 27 Temmuz’da 2’şer ve 4, 6, 7, 18, 19, 31 Temmuz’da birer kişi boğuldu.

29 Haziran’da 11 kişi, 30 Haziran’da 8 kişi, 17 Haziran’da 4 kişi, 28, 26 ve 18 Haziran’da 3’er kişi, 25 ve 13 Haziran’da 2’şer, 1, 2, 5, 6, 8, 12, 15, 20, 21, 23 ve 27 Haziran’da ise birer kişi hayatını kaybetti.

Boğulma vakalarının önlenmesine yönelik tedbirlerden bazıları

Su kaynaklarına yakın yerleşim yerlerinde boğulma vakalarının azaltılması için AFAD, güvenlik güçleri, belediyeler ve Devlet Su İşleri gibi kurumlar hem güvenlik önlemleri aldı hem de bilgilendirme çalışmaları yürüttü.

Kıyılarda, okullarda binlerce kişiye broşür dağıtan, uyulması gereken kurullar hakkında bilgiler aktaran güvenlik güçleri, suda ve karada yürüttükleri devriye göreviyle olası vakalara müdahale etti.

Trabzon’da Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanlığı ekipleri, boğulma vakalarına karşı bazı bölgelerde sahil şeridine uyarıcı levhalar yerleştirdi.

Van’da deniz polisi ekipleri yüzme sezonu boyunca hem kıyıda hem de kent merkezinde binlerce kişiyi bilgilendirdi, broşür dağıttı. Van Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten Gemi Adamları ve Seyir Hizmetleri Büro Amirliği ile Su Altı Grup Amirliği ekipleri, sezon boyunca boğulma vakalarını önlemek için devriye gezdi, suda mahsur kalanların yardımına koştu.

Hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz Bölgesindeki bazı illerde boğulma vakalarına karşı çocukların güvenli bir ortamda serinlemesi için “yüzme eğitimi” seferberliği başlatıldı.

Gençlik ve Spor il müdürlükleri, belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından da boğulma vakalarının önüne geçmek, yaz sıcağından bunalan binlerce çocuk ve gence güvenli ortamda serinleme imkanı sunmak için yüzme kursları düzenlendi.

DSİ 10. Bölge Müdürlüğünce, Diyarbakır’da bu yıl 55 okulda 32 bin öğrenciye yönelik bilgilendirme çalışması yapılarak çocuklara riskli alanlarda suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğu anlatıldı.

Sakarya ve Kocaeli sahillerinde ilgili mülki amirlikler tarafından dalga ve rip akıntısı nedeniyle belli zamanlarda denize girilmesi yasaklandı. Sahillerde görev yapan cankurtaranlar, vatandaşları denize girmemeleri konusunda uyardı.

Su kaynaklarının bulunduğu bölgelerde görev yapan güvenlik güçleri, yüzlerce kişiyi boğulmaktan kurtardı. (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x